Nowości


Łopuszna. Tajemnice wieków
drukpdf

Łopuszna. Tajemnice wieków

nowość

Danuta Luberda

Recenzent: dr hab. Krzysztof Ślusarek, Inst. Historii UJPublikacje elektroniczne

PDF
ISBN: 978-83-66395-38-1

gdzie kupić/przeczytać
Publikacja drukowana

119.00 PLN


oprawa miękka, szyta
format: B5, kolor
liczba stron : 483
wydana: wrzesień 2023
ISBN: 978-83-66395-37-4

gdzie kupić/przeczytać
    opis    
Monografia podhalańskiej wsi Łopuszna, obejmująca dzieje miejscowości od czasów najdawniejszych do drugiej połowy XX w. Jest bardzo osobistą formą opowieści o dziejach miejscowości – jej głównym celem jest uchwycenie zmian zachodzących na przestrzeni wieków i zarazem ocalenie historii (czy szerzej: dziedzictwa) przed zapomnieniem przez współczesne pokolenia.

Do napisania tej książki Autorka przygotowywała się przez długie lata: gromadziła relacje najstarszych mieszkańców, spisane przez nich wspomnienia oraz literaturę, w której były wzmianki o Łopusznej i Podhalu. Sięgnęła także po dostępne jej drukowane i rękopiśmienne źródła historyczne. W dołączonej do rozprawy bibliografii znajduje się kilkaset pozycji obejmujących publikacje zwarte, artykuły w czasopismach naukowych i popularnych, a także w prasie tygodniowej i codziennej. Jeśli chodzi o źródła historyczne, to są wśród nich wspomnienia (drukowane i pozostające w rękopisach), wykazy urzędników i duchownych, zbiory praw oraz spora liczba materiałów archiwalnych.

Książka napisana jest w sposób przystępny dla czytelnika, tok narracji jest wartki, lektura nie jest nużąca. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o Łopusznej i jej mieszkańcach napisana przez łopuszniankę, która z rodzinną miejscowości jest mocno związana emocjonalnie. Ten związek widać na każdej stronie.

do góry ⇑

© edu-Libri s.c. | wykonanie: edu-Libri s.c.